<< Psilocybe semilanceata, zašiljena gologlavka | Gobe | Pterula multifida, razvejana ščetinjača >>

Psilocybe serbica, srbska gologlavka

Psilócybe sérbica M.M. Moser & E. Horak (1969)
Rod: Psilocybe - gologlavke

Psilócybe sérbica, srbska gologlavka
Psilócybe sérbica - strupena srbska gologlavka

ZNAČILNOST: gobica je dobila ime po Srbiji, po kateri sta jo avstrijska mikologa Moser in Horak leta 1968 omenila v strokovnem članku, ima majhen klobuček, ki je gol oziroma gladek, pod njim pa je dolg in tanek bet. Gobica zaradi večjih koncentracij strupenih snovi, kot sta psilocin in psilocibin, spada med najmočnejšo vrsto Psilocybe v Evropi.

KLOBUK: 1-4 cm širok, sprva je topo stožčast, kasneje postane zvončast ali izbočen, star je lahko skoraj poravnan ali delno ukrivljen, rumeno rjav do umazano oranžno rjav, na osredju navadno nekoliko temnejši, bledo okrast v suhem stanju, gladek, higrofan, v vlagi rahlo prosojno progast, vendar ni viskozen in je brez ločljivega želatinastega ovoja, včasih je na osredju rahlo sivo zelenkasto do sivo modrikasto obarvan.

TROSOVNICA: lističi so sprva svetlo rjavi, kasneje temno rjavi in z vijoličastim odtenkom, robovi ostanejo svetlejši, priraščeni in blizu skupaj, rob je pri starih valovit po dolžini.

BET: 4.5-8 cm visok (ali tudi več), debel 2-9 mm, v dnišču je širši, bet je zelo dolg glede na širino klobuka, pogosto valovito zavit, upognjen in neraven, belkast in s svilenim sijajem, gol in z nekaj belkastimi ostanki fibrilozne oziroma vlaknaste koprene.

MESO: belkasto do smetanasto, ob poškodbi postane modrikasto modro, tanko, brez posebnega vonja in grenkega okusa.

TROSI: 10-13 x 6-7.5 µm (lahko tudi daljši), elipsoidni, rahlo sploščeni in z debelimi stenami ter z izrazito zarodno luknjo, gladki, trosni prah je škrlatno rjav.

RASTIŠČE: raste večinoma na dobro razpadlem lesu listavcev in iglavcev, tudi na vejevju, kompostu in rastlinskih ostankih v gozdovih, običajno na vlažnih mestih ob potokih, gozdnih poteh in obcestnih robovih, lahko pa se pojavi tudi na lesnih sekancih, uspeva večinoma v skupinah in od poznega poletja do pozne jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: strupena. Povzroča psilocibinski sindrom zaradi psihoaktivnih strupov, ki učinkujejo na živčni sistem.

Foto: Eva Zupan.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Psilocybe moravica var. sternberkiana Borov. (2006), Psilocybe serbica f. sternberkiana (Borov.) Borov. (2011)

SpeciesFungorum:321950




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2252

Login

Datum zadnje spremembe strani: 23 november 2023 16:34
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.104 sekundah.